Your Councillors

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.

To find your councillor please use the below links:

  • link to details of Trevor Ainsworth
    Trevor Ainsworth

    Horsley

    Conservative

    Council Chairman

  • link to details of Dave Allen
    Dave Allen

    Birdholme

    Labour

  • link to details of Ron Ashton
    Ron Ashton

    Ripley East and Codnor

    Conservative

  • link to details of Kewal Singh Athwal
    Kewal Singh Athwal

    Sawley

    Conservative

    Cabinet Member - Highways Assets and Transport

  • link to details of Neil Atkin
    Neil Atkin

    Aston

    Conservative

    Cabinet Support Member - Health and Communities

  • link to details of James Barron
    James Barron

    Tibshelf

    Conservative

  • link to details of Barry Bingham
    Barry Bingham

    Staveley North and Whittington

    Liberal Democrats

  • link to details of Steve Bull
    Steve Bull

    Ashbourne

    Conservative

    Chairman of Improvement and Scrutiny Committee – Places

  • link to details of Sue Burfoot
    Sue Burfoot

    Matlock

    Liberal Democrats

    Deputy Leader of Liberal Democrats Group

  • link to details of Anne Clarke
    Anne Clarke

    New Mills

    Labour & Co-operative

  • link to details of Dean Collins
    Dean Collins

    Brimington

    Labour & Co-operative

  • link to details of Charlotte Cupit
    Charlotte Cupit

    Clay Cross North

    Conservative

    Cabinet Support Member - Highways Assets and Transport

  • link to details of Alex Dale
    Alex Dale

    Dronfield East

    Conservative

    Cabinet Member - Education

  • link to details of Christine Dale
    Christine Dale

    Shirebrook and Pleasley

    Labour

  • link to details of Joan Dixon
    Joan Dixon

    Bolsover South

    Labour & Co-operative

    Leader of Labour Group

  • link to details of Robert Flatley
    Robert Flatley

    Ilkeston East

    Conservative

    Cabinet Support Member - Strategic Leadership, Culture and Tourism

  • link to details of Martyn Ford
    Martyn Ford

    Etwall and Repton

    Conservative

  • link to details of Ed Fordham
    Ed Fordham

    Loundsley Green and Newbold

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrats Group

  • link to details of Angelique Foster
    Angelique Foster

    Dronfield West and Walton

    Conservative

    Derbyshire Police and Crime Commissioner

  • link to details of Mark Foster
    Mark Foster

    Eckington and Killamarsh

    Conservative

  • link to details of Aaron Gibson
    Aaron Gibson

    Ilkeston South

    Conservative

    Cabinet Support Member - Clean Growth and Regeneration

  • link to details of Kevin Gillott
    Kevin Gillott

    Clay Cross South

    Labour

    Labour & Co-operative Chief Whip

  • link to details of Nigel Gourlay
    Nigel Gourlay

    Chapel and Hope Valley

    Conservative

    Cabinet Support Member - Education

  • link to details of Ruth George
    Ruth George

    Whaley Bridge

    Labour & Co-operative

    Deputy Leader of Labour Group

  • link to details of Damien Greenhalgh
    Damien Greenhalgh

    Glossop and Charlesworth

    Labour & Co-operative

  • link to details of Alan Griffiths
    Alan Griffiths

    Long Eaton

    Conservative

  • link to details of Linda Grooby
    Linda Grooby

    Buxton North and East

    Conservative

    Cabinet Support Member - Corporate Services and Budge

  • link to details of Carol Hart
    Carol Hart

    Breadsall and West Hallam

    Conservative

    Cabinet Member - Health & Communities

  • link to details of Anne-Frances Hayes
    Anne-Frances Hayes

    Staveley

    Labour

  • link to details of Garry Hickton
    Garry Hickton

    Petersham

    Conservative

    Cabinet Support Member - Children’s Services and Safeguarding

  • link to details of Susan Hobson
    Susan Hobson

    Derwent Valley

    Conservative

    Cabinet Support Member - Strategic Leadership, Culture, Tourism and Climate Control

  • link to details of Natalie Hoy
    Natalie Hoy

    Barlborough and Clowne

    Conservative

    Cabinet Member - Adult Care

  • link to details of Richard Iliffe
    Richard Iliffe

    Heanor Central

    Conservative

  • link to details of Jean Innes
    Jean Innes

    St Mary's

    Labour & Co-operative

  • link to details of Tony Kemp
    Tony Kemp

    Buxton West

    Conservative

    Chairman of Improvement and Scrutiny Committee – People

  • link to details of Tony King
    Tony King

    Ilkeston West

    Conservative

    Cabinet Member - Clean Growth and Regeneration

  • link to details of Gez Kinsella
    Gez Kinsella

    Duffield and Belper South

    Green Party

  • link to details of Barry Lewis
    Barry Lewis

    Wingerworth and Shirland

    Conservative

    Council Leader, Cabinet Member - Strategic Leadership, Culture, Tourism and Climate Control

  • link to details of Wayne Major
    Wayne Major

    Sandiacre

    Conservative

    Chairman of Improvement and Scrutiny Committee – Climate Change, Bio Diversity and Carbon Reduction

  • link to details of Ron Mihaly
    Ron Mihaly

    Boythorpe and Brampton South

    Labour

  • link to details of Paul Moss
    Paul Moss

    Ripley West and Heage

    Conservative

  • link to details of David Muller
    David Muller

    Melbourne

    Conservative

    Cabinet Support Member - Adult Care

  • link to details of Dermot Murphy
    Dermot Murphy

    Wirksworth

    Conservative

  • link to details of Gary Musson
    Gary Musson

    Swadlincote Central

    Conservative

  • link to details of John Nelson
    John Nelson

    Belper

    Conservative

  • link to details of Paul Niblock
    Paul Niblock

    Walton and West

    Liberal Democrats

  • link to details of Robert Parkinson
    Robert Parkinson

    Breaston

    Conservative

  • link to details of Julie Patten
    Julie Patten

    Hilton

    Conservative

    Cabinet Member - Children’s Services and Safeguarding

  • link to details of Ludwig Ramsey
    Ludwig Ramsey

    Spire

    Labour

  • link to details of Roger Redfern
    Roger Redfern

    Swadlincote South

    Conservative

  • link to details of Carolyn Renwick
    Carolyn Renwick

    Eckington and Killamarsh

    Conservative

    Cabinet Member - Infrastructure and Environment

  • link to details of Philip Rose
    Philip Rose

    Alfreton and Somercotes

    Conservative

  • link to details of Julian Siddle
    Julian Siddle

    South Normanton and Pinxton

    Conservative

  • link to details of Peter Smith
    Peter Smith

    Swadlincote North

    Conservative

  • link to details of Simon Spencer
    Simon Spencer

    Dovedale

    Conservative

    Deputy Council Leader, Cabinet Member - Corporate Services and Budget

  • link to details of Alexander Stevenson
    Alexander Stevenson

    Greater Heanor

    Conservative

  • link to details of Alasdair Sutton
    Alasdair Sutton

    Bakewell

    Conservative

    Cabinet Support Member - Infrastructure and Environment

  • link to details of Stuart Swann
    Stuart Swann

    Linton

    Conservative

    Conservative Chief Whip, Cabinet Support Member - Adult Care, Chairman of Improvement and Scrutiny Committee – Resources

  • link to details of David Taylor
    David Taylor

    Alport and Derwent

    Conservative

  • link to details of Jean Wharmby
    Jean Wharmby

    Glossop and Charlesworth

    Conservative

    Civic Chairman, Chairman of Improvement and Scrutiny Committee – Health

  • link to details of David Wilson
    David Wilson

    Alfreton and Somercotes

    Conservative

    Civic Vice Chairman

  • link to details of Becki Woods
    Becki Woods

    Etherow

    Labour

  • link to details of Jack Woolley
    Jack Woolley

    Sutton

    Conservative

  • link to details of Mick Yates
    Mick Yates

    Bolsover North

    Labour & Co-operative